Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Muzyka świata. Koncert Chóru w Kontakcie pod dyrekcją Wassima Ibrahima

Koncert Muzyka świata w wykonaniu Chóru w Kontakcie pod batutą syryjskiego muzyka i kompozytora, Wassima Ibrahima zapoczątkuje cykl Koncertów Mistrzejowickich w 2024 roku.
Chór w Kontakcie pojawił się na na muzycznej mapie Krakowa wiosną 2015 roku. Od początku przyświecały mu idee różnorodności i wielokulturowości – zarówno w odniesieniu do prezentowanego repertuaru, jak i do składu osobowego.
Chór stał się miejscem spotkań profesjonalnych muzyków i początkujących amatorów, ludzi starszych i młodszych, wykonujących różne zawody, oddających się rozmaitym pozamuzycznym pasjom, wywodzących się z bliższych i dalszych zakamarków Europy i Świata.
Ma na swoim koncie wiele występów w krakowskich instytucjach kultury i sztuki. Grupa występowała m.in. w Instytucie Goethego, Międzynarodowym Centrum Kultury czy Teatrze Groteska (w ramach Cracow Orient Festival). Chórzyści mają w swoim dorobku także koncerty charytatywne – najważniejszy, którym mogą się pochwalić to występ dla Nury z Aleppo zorganizowany przez Polską Misję Medyczną, podczas którego wystąpili u boku Agi Zaryan i Grzegorza Turnaua. W październiku 2018 roku zaśpiewali z kolei dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i ich opiekunów. Mają w swoim dorobku także koncert zagraniczny we francuskim Montresorze latem 2017 roku. Oprócz koncertów gościnnych regularnie można ich zobaczyć i usłyszeć w ich stałym miejscu spotkań, czyli w Kontakcie. Przestrzeni ruchu i tańca przy ulicy Szpitalnej w Krakowie.
W repertuarze Chóru w Kontakcie znaleźć można zarówno utwory wielkich kompozytorów – Bacha czy Mozarta, muzykę renesansową, utwory znane z filmów, jak i melodie tradycyjne z całego świata. Chór czerpie garściami z bogactwa muzyki orientalnej, ale wśród wykonywanych przez niego utworów nie brakuje kompozycji z Afryki, Ameryki czy Dalekiego Wschodu. Jego koncerty zabierają słuchaczy w muzyczną podróż dookoła świata, przybliżają to, co obce i otwierają oczy na to, co nieznane.
Wassim Ibrahim – dyrygent, urodzony się w 1978 r. w Damaszku, w Syrii. W 1998 r. ukończył pierwsze studia wyższe z tytułem inżyniera budownictwa i w ciągu następnych siedmiu lat brał udział w licznych projektach budowlanych w kraju. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, grając na flecie i lutni. W latach 1990-1996 kontynuował naukę gry na instrumencie – arabskiej lutni, a jego nauczycielem był Fayez Zahe Aldin. Następnie w 2005 roku rozpoczął studia na kierunku Harmonia i Kontrapunkt, które prowadziła prof. Bella Tagezieva w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku. Studia te ukończył w 2010 r. współpracując w czasie ich trwania z wieloma wykładowcami. Swoją edukację prowadzili następujący profesorowie: prof. Serge Kopperanov – kompozycja, prof. Bella Tagezieva – teoria muzyki, prof. Victor Babenko oraz Missak Baghboudarian (dyrygent Syryjskiej Orkiestry Symfonicznej) – dyrygentura. Do Polski przyjechał w 2013 r. i tu, w roku 2015 uzyskał stopień magistra studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pandereckiego w Krakowie, pod nadzorem prof. Józefa Rychlika. W 2019 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pandereckiego w Krakowie (kierunek kompozytorski), współpracując z prof. Wojciechem Widłakiem. W latach 2010-2013 Wassim Ibrahim rozpoczął profesjonalną karierę akademicką jako nauczyciel w Higher Institute of Music w Damaszku, w Syrii, gdzie wykładał historię muzyki, prowadził zajęcia z harmonii i kształcenia słuchu. Był gościem wykładowym Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pandereckiego w Krakowie – Polska, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Viterbo, La Crosse, Wisconsin, USA i Wisconsin University. Od 2015 r. Od września 2023 Wassim jest wykładowcą muzyki etnicznej na Akademii muzycznej im Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. prowadzi amatorski Chór w Kontakcie, który założył i który w 2020 r. został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości A.D.2019. Profesjonalną karierę kompozytorską rozpoczął w 2002 r. od skomponowania sześciu piosenek dla dzieci, które znalazły się na płycie dedykowanej najmłodszym. Następnie jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach, w różnych krajach i salach koncertowych na całym świecie
KONTAKT:
Kuźnia Ośrodek Kultury Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86
https://kuznia.okn.edu.pl/
https://www.facebook.com/KlubKuzniaOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, os. Tysiąclecia 86 (kościół dolny)
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy i autobusowy o nazwie Mistrzejowice. Parking umiejscowiony obok kościoła. Wejście do kościoła dolnego znajduję się po lewej stronie budynku dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Kościół dolny znajduje się na parterze budynku po lewej stronie. Do kościoła prowadzą schody.